Tabletki poronne - najważniejsze informacje

medycyna

Grafika Tabletki poronne - najważniejsze informacje

Tabletki poronne bardzo często mylone są z antykoncepcją awaryjną. Wyjaśniamy, czym są tabletki poronne, jak działają oraz czym różnią się od tabletki “dzień po”.

 

Czym są tabletki poronne?

Tabletki poronne służą do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej, a więc przerwania i terminacji ciąży. Zażycie tabletek poronnych powoduje zatrzymanie rozwoju ciąży oraz wywołuje skurcze macicy, dzięki którym możliwe jest usunięcie zagnieżdżonego w ścianie macicy zarodka. Tabletkami poronnymi służącymi do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej są dwa preparaty - mifepriston i mizoprostol.

 

Jak działają tabletki poronne?

Pierwsza z substancji, mifepriston powoduje zahamowanie produkcji progesteronu, hormonu, bez którego utrzymanie ciąży oraz jej rozwój są niemożliwe. Mifepriston złuszcza również endometrium, dzięki czemu zagnieżdżone w ścianie macicy jajo płodowe zostaje uwolnione. Druga z substancji, mizoprostol wywołuje silne skurcze macicy i krwawienie, co umożliwia wydalenie zarodka.

 

Jak przeprowadza się aborcję farmakologiczną?

Zgodnie z wytycznymi WHO, bezpieczną aborcję z użyciem tabletek poronnych, można przeprowadzić do 12 tyg. ciąży. Przed procedurą aborcji farmakologicznej należy wykonać badanie USG, które określi czas trwania ciąży oraz wykluczy przeciwwskazania do zastosowania tabletek poronnych. Najczęstszy schemat przyjmowania tabletek poronnych to 1 tabletka Mifepristonu oraz 4 tabletki Mizoprostolu, natomiast można zakończyć ciąże za pomocą samego Mizoprostolu.

 

Czy tabletki poronne są bezpieczne?

Aborcja farmakologiczna przeprowadzona do 12 tyg. ciąży jest całkowicie bezpieczna i skuteczna w 98 proc. przypadków. Ryzyko wystąpienia powikłań po zażyciu tabletek poronnych jest więc niewielkie. Działanie mifepristonu jest najczęściej bezobjawowe, natomiast mifepriston może wywoływać silne bóle, podobne do bóli menstruacyjnych oraz nasilone krwawienie, co spowodowane jest skurczami macicy. Inne często występujące objawy to biegunka, silny ból głowy, nudności, podwyższona temperatura ciała. W nielicznych przypadkach tabletki poronne mogą spowodować bardzo silne krwawienie, wymagające ingerencji specjalisty.

 

Czy tabletki poronne są do nabycia w aptece?

Procedura aborcji jest w Polsce nielegalna, dlatego żaden lekarz nie może wystawić recepty na tabletki poronne, a ich nabycie w aptekach jest niemożliwe. Aborcja farmakologiczna jest natomiast legalna w innych krajach Europy, między innymi w Czechach, Holandii, Niemczech czy na Litwie.

 

Jaka jest różnica między tabletkami poronnymi a antykoncepcją awaryjną?

Tabletka, powszechnie nazywana tabletką “dzień po” ma za zadanie nie dopuścić do ciąży. Składem przypomina zwykłe pigułki antykoncepcyjne, zawiera jedynie większe stężenie hormonów hamujących owulację oraz zagęszczających śluz szyjki macicy, co chroni przed zapłodnieniem. Antykoncepcja awaryjna chroni więc przed zapłodnieniem, natomiast jest nieskuteczna, gdy doszło już do ciąży. Tabletka “dzień po” jest również dostępna w aptekach, a receptę na nią może wypisać dowolny lekarz.

tabletki poronne tabletka dzień po antykoncepcja awaryjna antykoncepcja
Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy można uzyskać tabletki poronne w Polsce?

W Polsce dostęp do tabletek poronnych jest ograniczony i uregulowany przepisami prawa. Można je uzyskać tylko na receptę wydaną przez lekarza ginekologa albo w ramach procedury medycznej w placówce medycznej.

Jakie są środki bezpieczeństwa przy używaniu tabletek poronnych?

Najważniejszym środkiem bezpieczeństwa jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, który poza oceną stanu zdrowia kobiety określi zalecenia, jakich powinna przestrzegać. Dodatkowo wykluczy też ciążę pozamaciczną. Po rozpoczęciu zażywania tabletek poronnych należy regularnie monitorować stan swojego zdrowia.

W jaki sposób uzyskać antykoncepcję awaryjną?

W Polsce antykoncepcja awaryjna jest dostępna na receptę, którą może wystawić każdy lekarz.

12 miesięcy gwarancji
pomoc w recenzji
dr Marian Płaszczyca
Telefon (+48) 666069834
Email statystyka@biostat.com.pl