Analiza statystyczna niedocenianym narzędziem w medycynie

analizy statystyczne

Grafika Analiza statystyczna niedocenianym narzędziem w medycynie

Analiza statystyczna wkracza w świat medycyny coraz pewniejszym krokiem. Z każdym kolejnym dniem kolejne sektory przekonują się, że analiza statystyczna to doskonałe narzędzie do pracy i współpracy. Specjalistyczne rozwiązania dla dużych projektów czy szybkich analiz pomagają wyciągać wnioski i przygotowywać kolejne etapy pracy. Analiza statystyczna w branży medycznej jest przeprowadzana z najwyższą skrupulatnością, ponieważ badania na tym poziomie nie mogą zawierać nawet najmniejszych błędów i odstępstw od wytycznych. Branża medyczna jest niezwykle wyczulona na błędy a firmy braku rzetelności nie wybaczają. Technologie jakie wykorzystują eksperci do wykonywania analiz w dziedzinie statystyki m.in. umożliwiają:

 • Analizę wielowymiarowych danych,
 • Wyciągnięcie wniosków w oparciu o zebrane dane,
 • Definiowanie na podstawie sporządzonych modeli prognostycznych,
 • Symulacje dotyczące medycznych wyrobów, odnosząc się do zjawisk społeczno-gospodarczych.

 

Procesy badawcze na wielu polach

Analiza statystyczna może pomóc w wielu sektorach w branży medycznej, począwszy od klasycznych badań rynku farmaceutycznego a kończąc na badaniach ankietowych u pacjentów. W medycynie jest bardzo szerokie pole do działania, które warto wykorzystać, aby rozwijać się w branży. Kompleksowe badania, które kończy analiza statystyczna obejmują m.in.:

 • Badania rynku medycznego,
 • Badania rynku farmaceutycznego,
 • Badania marki,
 • Badania klientów,
 • Badania ankietowe,
 • Statystyki medyczne,
 • Badania obserwacyjne.

Badania tego typu są potrzebne, aby zweryfikować potrzeby rynku i się na nie ukierunkować. Rynek medyczny jest bardzo burzliwy i nieprzewidywalny, dlatego należy korzystać ze sprawdzonych metod, aby bezboleśnie płynąć przez ten rynek.
 

Partnerstwo w badaniach to priorytet

Oprócz działań na linii: zleceniodawca – zleceniobiorca, ważne jest, aby relacje te były utrzymywane w relacjach partnerskich. Wzajemne zaufanie i współdzielenie się wiedzą to doskonałe połączenie, gdy mowa o badaniach statystycznych. Aby cały proces został przeprowadzony prawidłowo to współpraca musi działać na najwyższym poziomie i w najwyższym zaufaniu. Przed podjęciem współpracy należy zweryfikować firmę oraz poszukać rekomendacji. Ci, którzy nie mają nic do ukrycia przekazują wszystko jak na tacy – taką firmą jest Centrum Badawczo – Rozwojowe Biostat®, która od lat specjalizuje się w temacie badań a analiza statystyczna to ich chleb powszedni. Biostat® współpracował z wieloma placówkami medycznymi a ich rekomendacje znajdzie się na ich stronie. Warto podkreślić, że oprócz swoich usług w zakresie analizy, posiadają oni w swojej ofercie szkolenia statystyka, które świetnie przygotują każdego laika do pracy nad danymi ich późniejszą analizą. 

Zobacz także
statystyka medyczna biostatystyka opracowania statystyczne analiza statystyczna
Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie są podstawowe metody analizy statystycznej wykorzystywane w medycynie?

Do podstawowych metod analizy statystycznej wykorzystywanych w medycynie należą między innymi: testy, analiza regresji, analiza kowariancji, analiza przeżycia.

W jaki sposób wyciąga się wnioski w analizie statystycznej?

Jest to zależne od rodzaju analizy przeprowadzanej na danych, jednak mówiąc ogólnie – wyciąganie wniosków polega na interpretacji wyników analizy i formułowaniu na ich podstawie konkluzji.

Jakie problemy można napotkać, chcąc zastosować analizę statystyczną w medycynie?

Analiza statystyczna może nastręczyć laikowi wielu pytań i niepewności. Dobranie odpowiednich do problemu testów i właściwa interpretacja wyników to jedno z najistotniejszych zadań dla statystyka. Warto wybrać renomowaną firmę o długiej historii współpracy z placówkami medycznymi albo podjąć się dobrego szkolenia przygotowującego do pracy w analizie statystycznej.

12 miesięcy gwarancji
pomoc w recenzji
dr Marian Płaszczyca
Telefon (+48) 666069834
Email statystyka@biostat.com.pl