Połóg: 6 rzeczy, które warto wiedzieć o okresie połogu

medycyna

Grafika 6 rzeczy, które warto wiedzieć o okresie połogu

Zmęczenie, osłabienie pęcherza moczowego, baby blues, hemoroidy... to wszystko są dobrze znane zmartwienia po porodzie. Ale są też inne, o których mówimy mniej.

Długo oczekiwane dziecko właśnie przyszło na świat, a Twój organizm przeszedł „tornado zmian”. 

 

  1. Uczucie, że twoje ciało jest "źle zamknięte"

Po porodzie niektóre kobiety odczuwają ciężkość w podbrzuszu, mają wrażenie, że ich pochwa jest rozchylona i że "coś" może w każdej chwili z niej wyjść.

Co należy zrobić: jak najszybciej ćwiczyć mięśnie krocza.Ideałem jest, aby zacząć od oddziału położniczego z ćwiczeń skurczowych / relaksacyjnych, najpierw w pozycji leżącej, ponieważ jest to łatwiejsze.

 

  1. Ból po nacięciu krocza utrzymuje się przez długi czas

Ból podczas siedzenia, oddawania moczu i podczas stosunku płciowego…trzy na cztery kobiety, które miały nacięcie podczas porodu, cierpiały z tego powodu. Według badań, 38% tych kobiet odczuwało ból przez okres do miesiąca, 13% przez okres do trzech miesięcy, a 10% ponad ten okres.

Co należy zrobić: Zmieniaj podkłady po każdej wizycie w toalecie. Miejsca intymne przemywaj kilka razy dziennie, by uniknąć zakażenia. Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę, która ułatwia dostęp powietrza do rany

 

  1. Męka pierwszego wypróżnienia po porodzie

Jest to temat tak bardzo tabu, że niewiele kobiet o nim mówi, a wiele z nich boi się tego momentu. Może to prowadzić do "psychologicznych" zaparć, które, jeśli nie zostaną rozwiązane przed powrotem do domu, mogą uczynić tę mękę jeszcze bardziej niepokojącą i bolesną.

Co robić: odważyć się i porozmawiać o tym z personelem położniczym, który zastosuje leczenie doustne lub w czopkach.

 

  1. Znów pojawiają się skurcze?

Uważając, że po porodzie skończyły się skurcze, kobiety są zaskoczone, że po porodzie znów je mają. Te dolegliwości, pojawiają się przy drugim lub trzecim dziecku, albo zaraz po urodzeniu pierwszego dziecka przez cesarskie cięcie. I nawet jeśli są one normalne, ponieważ pomagają macicy odzyskać swój rozmiar, są one nieprzyjemne, ponieważ są nieoczekiwane, bolesne i wywołane podczas karmienia piersią.

Co należy zrobić: Zażywaj paracetamol aż do ustąpienia bólu, zwykle po trzech do pięciu dniach.

 

  1. "Lochia", niekończące się po porodzie utraty krwi

W pierwszych dwóch dniach po porodzie utrata krwi jest tak obfita, że robi wrażenie na matkach, mimo że teoretycznie zostały o tym ostrzeżone podczas przygotowania prenatalnego. Te trzy tygodnie/miesiąc, które trwają "lochies" często wydają im się niekończące się, nawet jeśli z czasem się zmniejszają.

Co robić: nic, poza zmianą podpaski i czekaniem, aż ustąpi krwawienie. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli krwawienie pozostaje obfite i/lub towarzyszą mu duże i/lub skrzepy.

 

  1. Uczucie pustego żołądka

Jest już to uczucie, że nie jest się już "zamieszkałym", ale także to dziwne i rozbrajające uczucie, że nie rozpoznaje się swojego brzucha sprzed ciąży. Skóra jest bardzo rozciągnięta, macica jest pusta, ale nadal duża, jelita, ponieważ mają więcej miejsca, poruszają się trochę we wszystkich kierunkach i zaczynają, wraz z mięśniami brzucha, zmieniać swoje położenie.

Co robić: bądź cierpliwa, to uczucie ustąpi po jednym do dwóch tygodni. Można to poprawić wykonując ćwiczenia, które dzięki pracy nad oddechem, ujędrniają mięśnie poprzeczne brzucha i macicy.

połóg okres połogu poród kobieta
Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie ćwiczenia należy wykonywać, żeby jak najszybciej wrócić do sprawności?

Po ciąży zaleca się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie miednicy, brzucha i kręgosłupa. Kiedy od porodu minie już na tyle czasu, że będziesz mogła poruszać się bez bólu uprawiaj również ćwiczenia kardio, takie jak jazda na rowerze stacjonarnym lub chodzenie na bieżni. Pomoże ci to poprawić wydolność organizmu.

Jak ponownie zaakceptować własne ciało?

Aby ponownie zaakceptować swoje ciało po ciąży, warto skupić się na pozytywnych aspektach swojego wyglądu, jakie przyniosła ciąża, takich jak piękna skóra i włosy. Najważniejsze jest, aby pozwolić sobie na czas i cierpliwość w powrocie do swojej poprzedniej formy. 

Jak rozmawiać z partnerem o dolegliwościach w czasie połogu?

Ważne jest, aby rozmawiać z partnerem otwarcie i szczegółowo o dolegliwościach w czasie połogu. W tym czasie ma obowiązek zapewnić ci wsparcie, ale musisz być z nim szczera. Dobrym pomysłem może być wspólne udanie się do lekarza i omówienie kwestii zdrowia i dobrego samopoczucia, aby wzmocnić swoją relację i zrozumienie dla siebie nawzajem. 

12 miesięcy gwarancji
pomoc w recenzji
dr Marian Płaszczyca
Telefon (+48) 666069834
Email statystyka@biostat.com.pl